Firanki ręcznie robione - "Radwanka"

Strona Główna

Firanki ręcznie robione przecudnej urody!

Już było prawie pewne, że bawełniane, ręcznie robione firanki odeszły w przeszłość bezpowrotnie. Powracają jednak do łask - to pewne - za sprawą mody na ekologię, a trochę też z ludzkiej potrzeby, by siegnąć do tradycji - rodzinnej, kulturowej. W koronkach tak jak w starych meblach, lampach, zegarach tkwi odrobina nostalgii za czasem, który nie wróci.

Małgorzata "Radwanka" jest autorką prezentowanych tutaj "robótek"- jak się kiedyś nazywało ręcznie dziergane firany, serwety i kapy, ale bardziej na miejscu, byłoby tu słowo "harówa" na określenie tych arcydzieł sztuki koronkarskiej. W każdej firanie zawarta jest wielotygodniowa, a często kilkumiesięczna praca, wymagająca zręczności rąk, precyzji oraz cierpliwości mnicha przepisującego księgi.

"Zaczęło się od tego, że zobaczyłam w jakimś czasopiśmie wnętrzarskim koronkową firanę. Szukałam w rodzinie, wsród znajomych kogoś, kto by ją zrobił, bo była piękna. Kiedy nie znalazłam, kupiłam szydełko, kordonek i spróbowałam sama. Pierwsza firanka, którą u siebie zawiesiłam wzbudziła zachwyt znajomych i natychmiast zmieniła właściciela. Tak to się zaczęło... od tego czasu zrobiłam ich bardzo dużo i wciąż robię następne, a pomysły czerpię z wyobraźni."

Ręcznie robiona firana poza urodą ma wiele zalet praktycznych: nie hamuje dostępu światła do wnętrza, a tylko je tajemniczo rozprasza, natomiast oknom nadaje przestrzeń. Może być jak ubranie, zrobiona na miarę-długa lub krótka, dostosowana do kształtu oraz rodzaju okna, a także charakteru wnętrza. Każda sztuka jest przy tym niepowtarzalna; wzory czyste geometryczne-chłodne i eleganckie, albo romantyczne motywy zaczerpnięte z przyrody - kwiaty, motyle, ptaki. Niezwykle piękne i wyrafinowane są te, w których koronka łączona jest z delikatnym batystem. Firanki mogą być śnieżnobiałe, mogą też mieć finezyjną biel perłową albo wysmakowany beż.

Ich szczególną zaletą jest uniwersalność- pasują do każdego wnętrza i uzupełniają je. W salonie wypełnionym antykami wzmagają panujący tu nastrój "z myszką". We wnętrzu, które ma zaspokajać potrzebę luksusu, dostojeństwa i prestiżu właściciela, stają się artystyczną, uszlachetniającą je oprawą. Znakomicie harmonizują też z lekkimi stylowymi meblami, także z rattanu, bambusa i wykliny, jeśli mieszkanie urządzono w stylu postkolonialnym, bądź skandynawskim, bo są tak samo naturalne.
Ładne jest zawsze ładne i wszędzie na swoim.


64x64 avatar 64x64 avatar

Menu