COMPMaster & F3Site 2011

Strona główna

Zapowiedź nowych projektów

01.04.2017
System portalowy F3Site napisany w języku PHP przechodzi do historii. Początki projektu sięgają 2005 roku. Oparto go o autorskie biblioteki, dlatego był tak lekki i szybki. Szybko zdobył popularność wśród niezależnych webmasterów. Napędzał kilka dużych witryn i wiele mniejszych. Współcześnie system nie spełnia wymagań rynku i odchodzi na zasłużoną emeryturę. Wersja F3Site 2013 alfa 1 wciąż będzie dostępna do pobrania. Ale to nie ostatni akcent. Coś się kończy, coś się zaczyna.

Cycling Madness
Oficjalnie zapowiadamy nowy projekt wspomagający proces szkolenia kolarzy amatorów. Pomagamy spełniać marzenia milionom rowerzystów, którzy myślą o karierze, ale nie mają dostępu do trenera w swojej okolicy ani nie należą do klubów sportowych. System umożliwi wspólny trening członków zespołu zgodnie z metodyką SCRUM. Wszyscy zawodnicy będą nadzorować trening swoich kolegów i wymieniać doświadczenia. Oczywiście udostępnimy także tradycyjny model, gdzie istnieje trener i układa każdemu zawodnikowi indywidualny plan ćwiczeń. Więcej szczegółów już niedługo.

Do uruchomienia systemu będzie wymagany serwer Tomcat wchodzący w skład pakietu XAMPP. Wykorzystane technologie to Angular 4 i Spring 5. Architektura oparta o mikroserwisy. Przebieg prac możecie obserwować w serwisie GitHub.
0

Powrót do korzeni

20.02.2016
Trwają pracę nad przełomowym wydaniem w pełni darmowego systemu F3Site 2016. Założenia projektu pozostaną takie same. Postawiono na poszerzenie oferowanej funkcjonalności przy zapewnieniu maksymalnej wydajności i niewielkiej ilości kodu.

Bezpieczeństwo
F3Site 2016 będzie zawierał dodatkowe zabezpieczenia przed popularnymi atakami hakerskimi, a także mechanizmy zwiększające poufność danych.

System szablonów
W wersji 2009 rozdzielono warstwę logiczną od prezentacyjnej. Stworzono nowy system szablonów w celu wyeliminowania kodu PHP z plików .html. Wadą takiego rozwiązania jest złożoność skórek. Użytkownicy poprzednich wersji systemu wnosili o powrót do dawnego kształtu złożonego tylko z kilku plików. F3Site 2016 zaoferuje kompromis. Zniknie podział na lewy i prawy panel. Szablon sam zadecyduje o ilości bloków. Ulegnie zmianie składnia. System umożliwi tworzenie i osadzanie niezależnych komponentów.

Jeden panel administracyjny
Zniknie podział na panel redaktora i administratora. Zostanie opracowany nowy intuicyjny interfejs ułatwiający odnalezienie odpowiedniego modułu.

Ulepszone zarządzanie treścią
F3Site 2016 umożliwi stworzenie własnych typów zawartości. Istniejące typy zostaną rozszerzone i wyspecjalizowane. Długi artykuł? Galeria 1000 zdjęć? Nawigacja po nich stanie się jeszcze łatwiejsza.

Strona główna
Powstanie specjalny moduł strony głównej.

Tablety, telefony, TV, czytniki
F3Site 2016 położy nacisk na obsługę urządzeń mobilnych. Obsługiwane będą zarówno szablony dynamicznie dopasowujące się do rozdzielczości ekranu jak i zawierające oddzielne wersje dla poszczególnych urządzeń.

Czy podoba się wam kierunek zmian? Jakich nowości oczekujecie? Podzielcie się waszymi opiniami w komentarzach. :)
2

Odtwarzanie filmów - wyniki ankiety

12.07.2014
Specyfikacja HTML5 przedstawia znaczniki <audio> i <video>. Dawniej do odtwarzania filmów i muzyki na stronach internetowych potrzebowaliśmy zewnętrznych wtyczek. Wyjątek stanowi element <bgsound> pozwalający na odtwarzanie plików dźwiękowych w tle w Internet Explorerze i starszych wersjach Opery. Po wprowadzeniu znaczników <audio> i <video> pojawiły się problemy licencyjne. Powszechnie używany H.264 to płatny format. Bezpłatny Ogg Theora nie ma wsparcia sprzętowego. Firma Google wydała format VP8, a dziś opracowuje VP9 i liczy na wsparcie producentów sprzętu.

42% ankietowanych internautów odpowiedziało, że przeglądarki powinny odtwarzać filmy w standardzie H.264. Jest on obecnie najpowszechniejszym formatem wykorzystywanym w sieci. Chronią go patenty licencjonowane przez MPEG AA, zatem twórcy przeglądarek musieliby płacić wysoki haracz. Wolne oprogramowanie uniemożliwia zamieszczanie kodu objętego patentami. 13% osób jest zdania, że należy zaimplementować darmowy kodek Ogg Theora. Możliwość odtwarzania .ogg pojawiła się już w Firefoksie 3.5 i Operze 9.5. Według 9% użytkowników przeglądarki powinny obsługiwać format WebM oparty na kodeku VP8 rozwijanym przez Google na rzecz WWW. Obecnie filmy zakodowane VP8 odtworzą wszystkie przeglądarki poza Internet Explorerem i Safari. Zdaniem 22% ankietowanych przeglądarki powinny używać kodeków dostępnych w systemie operacyjnym, zaś 28% osób nie wie, o co chodzi.

Niestety, Internet Explorer i Safari obsługują tylko H.264 i nie zmieni się to szybko.

Kolejna ankieta dotyczy projektów w serwisie COMPMaster. Jakich aplikacji oczekujesz? Zagłosuj w sondażu po prawej stronie. :)
0

Pierwsza alfa systemu F3Site 2013

27.07.2013
Pierwsza wersja testowa F3Site 2013 jest już dostępna. To dopiero początek zmian. Nowe funkcje będą sukcesywnie dodawane do kolejnych wydań testowych. Nowości:

1. Czarna lista adresów IP - wstęp do integracji Sblam!
2. Wykres kołowy SVG + kolory odpowiedzi ankiety
3. Nowe ikony w menu ustawień + opcje instalacji
4. Uproszczony instalator + wybór języków
5. Obsługa systemu Gravatar
6. Pole E-mail ukryte przy rejestracji (opcja)
7. Usunięty rotator banerów
8. Dodana obsługa <audio> kosztem QuickTime
9. Usuwanie poprzednich tabel przy instalacji
10. Akcje w panelu admina na pasku menu
11. Przyciski dodaj/lista/opcje w widoku kategorii

Pobierz F3Site 2013 alfa 1

To jest wczesna wersja rozwojowa, dlatego nie używajcie jej do celów produkcyjnych! Wszelkie błędy i uwagi zgłaszajcie na forum lub w komentarzach. Nowa wersja jest niekompatybilna z wcześniejszymi wydaniami. Nie nadpisujcie poprzednich instalacji.
0

Przygoda w Biurowej Dzielnicy - nowa wersja!

13.07.2013
Dostępna jest nowa wersja popularnej gry Przygoda w Biurowej Dzielnicy. Zmiany:
1. Nowe zagadki - piętnastka szesnastkowa, 10 liter
2. Komputer z systemem operacyjnym
3. Nowy interfejs odtwarzacza Ogg
4. Wsparcie dla przeglądarki IE 6
5. Efekty przejść CSS 3 i animacja końcowa

TODA

Niewykluczone kolejne zmiany. Sugestie, pomysły, opinie piszcie w komentarzach. :)
2

F3Sonda 2.1 z wykresem kołowym SVG!

08.07.2012
Nowa wersja skryptu do tworzenia sondaży jest już dostępna. Zmiany w F3Sonda 2.1:

1. Wykres kołowy, wykorzystujący format grafiki wektorowej SVG
2. Wykres słupkowy poziomy z zaokrąglonymi paskami
3. Podgląd sondaży z panelu admina w dziale Istniejące Sondy
4. Możliwość konwersji znaków do innego kodowania - więcej w dziale Pomoc
5. Poprawki błędów i usprawniony kod HTML i CSS
6. Opcja: używaj systemowej palety wyboru kolorów HTML 5

Pobierz skrypt F3Sonda 2.1 już teraz! Wszelkie pytania, uwagi i sugestie kieruj na forum lub napisz komentarz. Jeżeli wykryjesz błąd, koniecznie o tym poinformuj! :)

UWAGA! Aby zaktualizować wersję 2.0 do 2.1, wykonaj kopię zapasową wszystkich plików na serwerze, a następnie podmień pliki skryptu oprócz folderów CFG i LIST.
8

F3Sonda 2 gotowa do pobrania!

08.07.2011
Drugie wydanie niezależnego komponentu do tworzenia i zarządzania sondażami zostało ukończone. Wymaga PHP 5.2 lub nowszy. Co nowego w skrypcie F3Sonda 2.0?

1. Blokada przed ponownym głosowaniem z adresu IP
2. Podpinanie dowolnego sondażu i wymuszenie wyników
3. Głosowanie w archiwalnych sondażach (opcja)
4. Głosowanie techniką AJAX (bez otwierania okienka)
5. Osobne kolory słupków dla każdej odpowiedzi
6. Sortowanie odpowiedzi po ilości głosów, tasowanie
7. Ustawianie hasła przy pierwszym wejściu do panelu admina
8. Rysowanie słupków względem długości największego (opcja)
9. Rozszerzona pomoc, ulepszony interfejs, większe bezpieczeństwo

Pobierz skrypt F3Sonda 2 już teraz! Wszelkie pytania, uwagi i sugestie kieruj na forum lub napisz komentarz. Jeżeli wykryjesz błąd, koniecznie o tym poinformuj! :)

UWAGA! F3Sonda 2.0 jest niekompatybilna z poprzednimi wersjami. Nie wolno nadpisać plików poprzednich edycji ani wrzucać ich do tego samego folderu. Będą opublikowane instrukcje, jak dokonać migracji i konwerter danych sondaży z wersji 1.4 do 2.0.
6

Powraca skrypt ankiet. Nowa wersja niebawem?

01.04.2011
NEWS Nadchodzi druga odsłona najpopularniejszego polskiego skryptu do tworzenia i zarządzania sondażami o nazwie F3Sonda. Komponent nadal nie będzie wymagał bazy danych. Do prawidłowej pracy starczy serwer z obsługą PHP 5. Jakie nowości wniesie F3Sonda 2.0? Na pewno szereg nowych funkcji, rozwiązania oparte o technikę AJAX, a także prezentację wyników za pomocą wykresów różnych typów. Edycja sondaży stanie się jeszcze łatwiejsza, a zaawansowanym udostępnimy interfejs obiektowy. Masz sugestie? Masz pomysł? Napisz komentarz. Premiera przed Wielkanocą!
System CMS - F3Site 2011
Gry i skrypty
Artykuły
Statystyki