COMPMaster & F3Site 2011

Odtwarzanie filmów - wyniki ankiety

Specyfikacja HTML5 przedstawia znaczniki <audio> i <video>. Dawniej do odtwarzania filmów i muzyki na stronach internetowych potrzebowaliśmy zewnętrznych wtyczek. Wyjątek stanowi element <bgsound> pozwalający na odtwarzanie plików dźwiękowych w tle w Internet Explorerze i starszych wersjach Opery. Po wprowadzeniu znaczników <audio> i <video> pojawiły się problemy licencyjne. Powszechnie używany H.264 to płatny format. Bezpłatny Ogg Theora nie ma wsparcia sprzętowego. Firma Google wydała format VP8, a dziś opracowuje VP9 i liczy na wsparcie producentów sprzętu.

42% ankietowanych internautów odpowiedziało, że przeglądarki powinny odtwarzać filmy w standardzie H.264. Jest on obecnie najpowszechniejszym formatem wykorzystywanym w sieci. Chronią go patenty licencjonowane przez MPEG AA, zatem twórcy przeglądarek musieliby płacić wysoki haracz. Wolne oprogramowanie uniemożliwia zamieszczanie kodu objętego patentami. 13% osób jest zdania, że należy zaimplementować darmowy kodek Ogg Theora. Możliwość odtwarzania .ogg pojawiła się już w Firefoksie 3.5 i Operze 9.5. Według 9% użytkowników przeglądarki powinny obsługiwać format WebM oparty na kodeku VP8 rozwijanym przez Google na rzecz WWW. Obecnie filmy zakodowane VP8 odtworzą wszystkie przeglądarki poza Internet Explorerem i Safari. Zdaniem 22% ankietowanych przeglądarki powinny używać kodeków dostępnych w systemie operacyjnym, zaś 28% osób nie wie, o co chodzi.

Niestety, Internet Explorer i Safari obsługują tylko H.264 i nie zmieni się to szybko.

Kolejna ankieta dotyczy projektów w serwisie COMPMaster. Jakich aplikacji oczekujesz? Zagłosuj w sondażu po prawej stronie. :)


12.07.2014 o 14:05
System CMS - F3Site 2011
Gry i skrypty
Artykuły
Statystyki