Hvězdárna ve Stradouni
English Version
Aktuality Astrofotografie Technika Historie Odkazy
 
O hvězdárně

Obec Stradouň se nachází ve východních Čechách asi 5 km od Vysokého Mýta.

Hvězdárnu postavil v roce 1987 vlastními prostředky pan Bohumil Ruprecht. Stojí na jihovýchodním rohu obvodové zdi zahrady u domu pana Ruprechta. Hvězdárnu tvoří jedna kruhová místnost zastřešená kopulí ocelové konstrukce. Průměr kopule je 340 cm, šířka štěrbiny 100 cm. Štěrbina je uzavírána dvoudílnými dveřmi. Kopule se ovládá ručně. Zeměpisné souřadnice hvězdárny jsou 49° 58' 13" severní šířky a 16° 03' 55" východní délky.

Hlavním dalekohledem hvězdárny je refraktor 130/1800 (mm) vlastní výroby. Objektiv typu AS vyrobila firma Carl Zeiss Jena. Jako hledáček slouží refraktor 75/300. Mechanická část — tubus a montáž — je vlastní výroby. Tubus je ze soustružené hliníkové trubky 159x6 mm. Montáž je německá. Na místě protizávaží je umístěn menší fotografický dalekohled Bauart 120/750 (1:6,5). Okulárové výtahy obou dalekohledů mají průměr 72 mm. K dovážení celé soustavy se používají ocelové segmenty kruhového průřezu, navlékané na protiváhu dalekohledu podle povahy pozorování. Podstavec montáže pochází ze staršího promítacího přístroje.

Příslušenství dalekohledu je rozsáhlé: redukce na většinu druhů fotoaparátů, překreslovací deska s regulovatelným osvětlením, k vizuálnímu pozorování planet se používá a binokulární nástavec, k fotografování webkamera Philips SPC 900 NC. Veškeré doplňkové vybavení je uzpůsobené k prismatickému rychloupínání, jinak používanému u větších mikroskopů. Toto řešení dovoluje rychlou a snadnou manipulaci.Spravuje Vladimír Kocour. Hostováno na DeLuxeHost.